(Do użytku wewnętrznego)
XIX Niedziela zwykła – 11 sierpnia 2024 r.
Dziś odpust parafialny w Gliniku ku czci św. Maksymiliana Kolbego, którego wspomnienie przypada we środę.
We czwartek 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze święte jak w niedziele.
Na każdej Mszy św. poświęcenie ziół i kwiatów.
O godz. 15:00 będzie dodatkowa Msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory.
W Wielopolu Skrzyńskim – odpust parafialny.
W sobotę przypada wspomnienie św. Jacka.
Dziękuję za ofiary na potrzeby parafialne wpłacone na konto parafii oraz złożone w kościele od rodzin z Łysej Góry (Glinika), Kociomyśla, Budzikówki, Orkiszówki i Jamszcza.
Dziękuję kolejnym paniom za sprzątanie i dekorację kościoła, do której dołożyły się panie: Krystyna Książek, Joanna Książek i Maria Mroczek. Bóg zapłać!
W tym tygodniu proszone są panie: Bogumiła Czaja, Alicja Dubiel, Stanisława Kaczor, Anna Kaczor.
*** *** ***
Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski
w związku z publikacją Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. Proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii. Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe.
Komisja Wychowania Katolickiego wciąż przypomina, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Stanowi integralną część wychowania człowieka, służy jego rozwojowi moralnemu i społecznemu, ma duże znaczenie dla poznawania własnej historii i kultury. Zachęcamy wszystkich wiernych, aby na różne sposoby podejmować działania ukazujące tę wielką wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Dziękujemy mediom katolickim, ruchom i wspólnotom religijnym za podejmowanie działań w obronie lekcji religii. Prosimy wszystkich o włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole „TAK dla religii w szkole” podjętą przez cztery tygodniki katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnik Katolicki.
bp Wojciech Osial – Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski