(Do użytku wewnętrznego)
VI Niedziela Wielkanocna – 5 maja 2024 r.
Dziś po sumie i majówce zmiana tajemnic różańcowych.
W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Krzyżowe. Podczas majówki będziemy modlić się o dobrą pogodę i urodzaje, a także o błogosławieństwo Boże w naszej codziennej pracy.
W poniedziałek przypada święto Św. Jakuba i Filipa, a we środę uroczystość św. Stanisława biskupa męczennika – patrona Polski.
W piątek – drugi miesiąca – po Mszy świętej odprawimy drogę krzyżową idąc pod Figurę Chrystusa Króla.
Dziękuję za ofiary na potrzeby parafialne od rodzin z Podkościela, Jamszcza i Zagórza.
Dziękuję za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. Bóg zapłać!
W tym tygodniu proszone są panie: Lucyna Dzikowska, Marta Raś, Elżbieta Barwińska, Halina Sobczyk.
W poniedziałek po majówce próba dla dzieci przed I komunią św.
W dniu 19 maja 2024 r. odbędzie się VII Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Rozpoczęcie o godz. 16:30.
*** *** ***
RELIKWIARZ św. Floriana i 40 żołnierzy
Wczoraj (4 maja) przypadało wspomnienie św. Floriana. Był on legionistą rzymskim w czasach cesarza Dioklecjana. Podczas prześladowań chrześcijan w 304 roku został on aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom pogańskim. Wobec stanowczej odmowy wychłostano go i poddano torturom, a następnie przywieziono go do obozu rzymskiego koło Wiednia. Namiestnik prowincji starał się oficera rzymskiego zmusić do odstępstwa od wiary: groźbami i obietnicami. Kiedy jednak te zawiodły, kazał go biczować, potem uwiązano kamień u jego szyi i utopiono w rzece Aniza. Miało się to stać 4 maja 304 roku.
Jego ciało odnalazła Waleria i z czcią je pochowała. Nad grobem św. Floriana wystawiono z czasem klasztor i kościół benedyktynów, który jest ośrodkiem życia religijnego w Austrii.
W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, Kraków otrzymał znaczną część relikwii św. Floriana. Najprawdopodobniej relikwie, które posiadamy w naszej parafii są częścią tych przywiezionych do Krakowa, ponieważ ofiarował je ksiądz kardynał Radziwiłł będący w XVI wieku biskupem w Krakowie.
Relikwie te w metalowej kapsule wraz z dokumentem podpisanym przez księdza kardynała Jerzego Radziwiłła były wmurowane w główny ołtarz, ale przy ostatnim remoncie naszego kościoła, ołtarz został obniżony więc relikwie musiały być wyciągnięte i zabezpieczone w kancelarii.
Obecnie, aby przywrócić pamięć i kult naszych świętych orędowników w niebie został zakupiony relikwiarz i do niego zostały przełożone relikwie św. Floriana i 40 żołnierzy.
XVI wieczny dokument, podpisany przez kardynała Jerzego Radziwiłła zawiera taką treść:
„W roku Pańskim 1597, dnia 15 października ja, Jerzy, Kardynał prezbiter Świętego Kościoła Rzymskiego, kościoła tytularnego św. Sykstusa, mianowany wieczystym Administratorem kościoła katedralnego w Krakowie i Księstwa Siewierskiego, władcą w Ołyce i Nieświeżu oraz władca świętego Rzymskiego Imperium poświęciłem ten ołtarz ku czci Zwiastowania Najchwalebniejszej Dziewicy Maryi, umieściłem w nim relikwie św. Męczennika Floriana i czterdziestu żołnierzy oraz św. Marii Magdaleny dla wszystkich wierzących w Chrystusa”.
W dalszej części dokument mówi również o udzieleniu odpustu tym, którzy wtedy – końcem XVI wieku – modlili się w tym kościele.
Dla wyjaśnienia – relikwie św. Marii Magdaleny znajdują się na odwrocie krzyżyka stojącego na bocznym ołtarzu Matki Bożej.
Niech św. Florian – patron nie tylko strażaków – wyprasza nam potrzebne łaski i wstawia się za mieszkańcami naszej parafii bo jego relikwie towarzyszą mieszkańcom Małej od 427 lat.