VI niedziela zwykła –11 lutego 2024r.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Po sumie będzie możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.

We środę rozpoczynamy 40-dniowy czas Wielkiego Postu. Msze św. o godz. 7:00 i 17:00 z obrzędem posypania głowy popiołem. W Popielec, osoby od 18-tego do 60-tego roku życia są zobowiązane do zachowania postu ścisłego czyli można spożyć dwa posiłki lekkie, a jeden do syta. Wszyscy wierni powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Składka przeznaczona jest na rzecz pomocy dla ofiar wojny na Ukrainie.

Od środy popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu przypadają dni modlitw o ducha pokuty oraz o pojednanie z Bogiem i bliźnimi.

W Wielkim Poście nie przyozdabia się ołtarzy kwiatami. Składane ofiary przeznaczone będą na dekorację świąteczną.

W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 16:30. W niedziele Wielkiego Postu nabożeństwo Gorzkich Żali po sumie. Za udział w tych nabożeństwach można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

W piątek odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami Rzeszowa. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 18.00 pod Krzyżem Ofiar Komunizmu na Placu Śreniawitów obok Zamku.

Siostry Sercanki prowadzące dom dla sierot w Boliwii proszą o wsparcie poprzez przekazywanie 1,5% podatku. Szczegóły poniżej.

Dziękuję za ofiarę na potrzeby parafialne od rodziny z Zagórza.

Dziękuję panu kościelnemu Janowi i panu Januszowi Pacanowskiemu za poskładanie dekoracji świątecznych.

Dziękuję za sprzątanie kościoła i złożoną ofiarę. Bóg zapłać!
W tym tygodniu proszone są panie: Sabina Gac, Katarzyna Skóra, Joanna Krysa, Elżbieta Lis.

***   ***   ***

Sołtys sołectwa Mała informuje, że decyzje podatkowe wydawane będą w dniach 13 i 14 lutego (wtorek i środa) w godzinach od 13:00 – 17:00 w starej remizie OSP.

*** *** ***

Relikwie to malutka cząstka ciała (najczęściej fragment kości) osoby uznanej za świętą, a kult relikwii jest jedną z form pobożności chrześcijańskiej. Relikwie św. Walentego, które posiadamy w naszej parafii otrzymał w 1897 roku od swojego przyjaciela dominikanina ks. Wincentego Godlewskiego ówczesny proboszcz w Małej – śp. ks. Walenty Grochola w dniu swoich imienin czyli 14 lutego. Ofiarowany wtedy relikwiarz był wykonany w formie przeszklonej drewnianej ramki.

Aby nie zapomnieć o świętych – naszych orędownikach w niebie – postanowiłem, aby po 127 latach wykonać nowy relikwiarz. Ten, który jest na zdjęciu został zakupiony za 1’360 zł, i do jego wnętrza zostały złożone relikwie: czyli na tej malutkiej podstawce fragment kości świętego Walentego wraz z napisem po łacinie „św. Walenty”.

Dzień liturgicznego wspomnienia św. Walentego przypada 14 lutego czyli w najbliższą środę, która rozpoczyna w tym roku okres wielkiego postu. Niech ten pochodzący z III wieku święty Patron osób chorych umysłowo, zakochanych i małżeństw towarzyszy nam przez cały wielki post. Docelowo ten relikwiarz będzie wyeksponowany obok głównego ołtarza.

W parafii posiadamy także relikwie św. Stanisława Kostki – jezuity, patrona dzieci i młodzieży oraz świętego Władysława – króla i św. Jadwigi – królowej. Relikwiarz dla tych świętych jest aktualnie odnawiany, za co dziękuję rodzicom młodzieży przystępującej do bierzmowania.

Posiadamy także relikwie św. Floriana – patrona strażaków wraz z 40 męczennikami oraz relikwie św. Magdaleny.

Kult relikwii:  https://vademecumliturgiczne.pl/2017/11/13/kult-relikwii-swietych/

Św. Walenty:  https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/02-14b.php3